Centrum Bosco Boys – Langata, miesto kde chlapec z ulice môže začať snívať sen o živote

Aby ste mali konkrétnejšiu predstavu, ako si tu žijeme 🙂

Toto je naša izba… Náš nápis na stene, náš svadobný kríž, nástenka z odkazov od rodiny, náš prvý spoločný manželský domov. Všetko oveľa krajšie, ako sme si zaslúžili.

A tu je naše centrum…

 

Všetky tieto fotky sú ešte z obdobia bez chlapcov, teraz je to tu samozrejme oveľa veselšie. Vieme, nevyzerá to tu ako sme si mnohí predstavovali bojové africké podmienky. Naše centrum je vďaka Bohu a mnohým dobrým ľuďom aj zo Slovenska naozaj veľmi pekné. Chlapci tu majú všetko, čo potrebujú. Domov, školu, poobedné aktivity, sväté omše, jedlo tri krát za deň, aj keď samozrejme, oproti tomu, na čo sme boli zvyknutí na Slovensku, oveľa skromnejšie. Momentálne nám chlapci stále pribúdajú. Z prvotných 30, ktorí prišli prvý deň je ich tu momentálne 44. Do nášho centra prichádzajú „priamo z ulice“. Podmienkou však je, že do centra nesmie byť prijatý chlapec, ktorého sem neprivedie akýkoľvek príbuzný. Napriek tomu, že v slumoch alebo na ulici je množstvo chlapcov, ktorí by miesto ulice mohli byť tu a pomaly získavať vzdelanie, niekedy je ťažké získať všetky potrebné povolenia alebo informácie o nich, ktoré by saleziánom umožnili prijať ich.

P1000932Langata je oficiálne rehabilitačné centrum pre chlapcov z ulice. To znamená, že ak sa ich podarí prijať sem a ak sa chlapcom podarí – na Slovensku by sme to asi nazvali – „dať sa dokopy“ :), čo v praxi znamená získať základy hygieny, disciplíny, vzdelania, niektorí aj zbaviť sa závislostí, ktoré ešte z ulice majú, prípadne sa aspoň z časti vyliečiť z mnohých vnútorných aj vonkajších zranení, ktoré majú zo života pred tým, po maximálne 3 rokoch sa môžu presunúť do centra Kuwinda 3 km od nás. Tu pokračujú vo vzdelávaní a následne, ak naozaj chcú a robia pre to všetko, čo je v ich silách, môžu sa dostať aj do Boys Town, tiež kúsok od nás, a naučiť sa nejakému remeslu. Nedávno tu mal promočnú oslavu „náš chlapec“ – jeden z prvých v Langate, ktorý v týchto dňoch doštudoval na univerzite. Rozprával nám, že sa chystá začať sem chodievať a pomáhať našim chlapcom získať motiváciu, že to naozaj stojí za to. Dal by dobrý Boh, že aj z našich chlapcov raz vyrastú muži, ktorí budú dobrými manželmi a otcami, ale ktorí zároveň budú pre spoločnosť v Keni prínosom, s motiváciou a schopnosťami stáť na vlastných nohách a pomôcť mnohým ďalším. Majú na to. Každý z nich. Ale určite ich čaká ešte dlhá cesta.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *