Ako sme Don Bosca slávili

DSC_0167Kedže som už dlhšie nenapísala nijaký blog, tak využívam chvíľku, ktorú väčšinou venujem praniu, ale kedže nemáme vodu, efektívne využívam tento čas.

DSC_0119Uplynulo niekoľko dní od sviatkov, ktoré sme tu v komunite slávili. Hlavne sviatok sv. Don Bosca. Pravdupovediac ma ich slávenie tohto sviatku dosť prekvapilo. Možno to bude aj tým, že som nikdy nevyrastala v saleziánskom prostredí. Síce samotné slávenie sviatku v komunite som očakávala niečo, čo ma prekvapí, no prekvapilo ma predovšetkým, že v mojom kmeni bol tento sviatok slávený týždeň pred a týždeň po. DSC_0324Dokonca nás pozvali na slávnosť do najbližšieho mesta. Putovanie a samotná procesia DSC_0822boli hlavným bodom celej slávnosti a po nej za normálnych okolností nasledujú tance, ale v našom prípade sa zrušili z dôvodu nepriaznivého počasia. Z toho som ja osobne bola celkom nadšená, pretože v žabkách mi bola aj trochu zima. Tu, čo sa týka obuvi, podotýkam, že to nie je ako u nás, že môžeme ísť v teniskách do kostola.

Tu by ma asi aj vyhodili…vlastne už ma raz vyhodili, takže radšej neprovokujem :D. Každý musí mať obuté čierne topánky IMG_6883(myslím, že sa to nazýva lakovky). Keď sme sa potom takí premrznutí vrátili, DSC_0636všetci sme boli takí zničení, že nám vedúci spravili výnimku a už o 21:30 sme sa mohli odobrať odpočinúť si. V našej komunite sme intenzívne prežívali novénu k sv. don Boscovi – pripravovali sme spevy, tance, hry. každú chvíľu bolo počuť z nejkého kúta nejakú pieseň k don Boscovi. Aj samotné precvičovania začínajúcichDSC_0685 gitaristov. Ale aspoň bolo veselo. DSC_0512Deň pred sviatkom sv. Don Bosca sme mali skrátené vyučovanie a následne sme pokračovali otázkami o Don Boscovi. Súťažili sme v 3 kategóriách – základná škola prvého stupňa, základná škola druhého stupňa a učitelia.

DSC_0441Bolo zaujímavé sledovať stres v očiach detí, pretože každé jedno chcelo súťaž vyhrať. Háčik bol v tom, že sa mali od slova do slova naučiť odpovede na otázky. V tomto prípade som ja malDSC_0618a veľkú výhodu, pretože niektoré odpovede som sa učila ako násobilku, kedže niektorým slovíčkam a vetným konštrukciám som z počiatku vôbec nechápala a to bola teda výhoda, pretože učiteľ, ktorý vytváral otázky a odpovede, zámerne písal niektoré slovíčka s chybami alebo bez členov, resp. s nimi.

DSC_0816Takže ja som následne vyhrala výborný obed – rybu! (pre tých,DSC_0328 ktorý si teraz povedali, to teda nič moc, tak v mojom prípade to bol ako zázrak). Následne sme začali slávenie vešperami s rodičmi detí prvého stupňa a po nich nasledovala zábava.
Tance, spevy, hudba a znova tance a samozrejme nemohli chýbať sladkosti. Už som si zvykla, že lízatka sú základom a súčasťou každej slávnosti a každého dňa.DSC_0482
Lízatka, ktoré štípu :D. V hlavný deň k nám bol pozvaný biskup a všetci, ktorí chceli s nami sláviť sviatok Don Bosca. DSC_0964Veľa z hostí, čo som bola prekvapená, sa zúčastnili aj hier, ktoré sme organizovali (niektoré hry boli inak nebezpečné, napríklad skok tigra 😀 a pod.).IMG_6995
Sviatky sa skončili a nás opäť čakali všedné dni, ktoré sú poznačené prácou, štúdiom a prípravami na saleziánske športové dni.

A, kedže nedávno bol sviatok sv. Valentína, tak vám priblížim jeho slávenie tu. Tento sviatok je tu pomenovaný ako Deň lásky a
priateľstva. Mne osobne sa veľmi páčila tá idea priateľstva, pretože hneď ako som vstala ma prišli moje dievčatá objať a zapriať mi krásny deň priateľstva a do rúk mi vložili DSC_0274kretívne kartičky. Celý deň bol sprevádzaný veľkou radosťou, všetci sa snažili byť k sebe milí, priateľskí, a každý sa snažil rozdeliť so sladkosťami, ktoré dostali. Pred obedom ma pozvali na triedne posedenie, a kedže ma pozvali všetky 4 triedy, tak som len tak pendlovala hore dole, aby som bola so všetkými, nielen s jednou skupinou. fullsizeoutput_403fNie vždy je to ľahké, ale keď vidím tie úsmevy detí, tak si hovorím, že to všetko má zmysel.

Všetkých vás srdečne pozdravujem z ďalekého Mexika.

Mária

A kedže sa učím vytvárať krátke videá, tak vám pripájam krátky zostrih zo slávnosti.

 

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *