Pozdrav z Lang´aty

            Milí moji priatelia a dobrodinci! Pozdravujem Vás všetkých viac než srdečne z mojej ďalekej Afriky. Mnohí sa pýtate, ako sa mám, jak žijem a ako sa mi tu darí. Ani sa to nezdá, a je to už mesiac, čo som odišla z domu. Postupne si tu zvykám a musím povedať, že tieto dni sú úplne iné ako tie na začiatku.

            V škole učím (zväčša) matematiku. Spočiatku to bola pre mňa výzva, keďže v mojej Yellow Class sú chlapci, ktorí počítajú kvadratické rovnice, navliekajú korálky, učia sa biznis a zároveň i takí, ktorí nevedia ani malú násobilku. Som ale veľmi rada, že si postupne na seba zvykáme, viac sa spoznávame a rešpektujeme sa navzájom. V stredu nás čaká testovanie, tak držte palce!

            Mojou ďalšou úlohou v centre pre chlapcov z ulice je vydávať lieky a poskytovať im zdravotnú starostlivosť. Najčastejšie ošetrujem rozbité kolená akčným športovcom, dorezané prsty pomocníkom v kuchyni a dávam zázračné tabletky, ktoré niekedy zaberú prekvapivo veeeeľmi rýchlo : ).

            Zvyšný čas okrem školy, športov a duchovného programu nám dopĺňajú aktivity zamerané na sebarozvoj a celkovú premenu chlapcov. Je nimi napríklad Talent night, kde si každá skupinka pripraví program na rozličné témy. Či už je to tanec, scénka alebo príhovor, v porote hodnotíme súdržnosť, dodržanie témy a časový manažment. Ďalej sa tu konajú Party games, kde jednotlivé tímy chlapcov súťažia medzi sebou v zábavných hrách.

            Je tu čas i pre upratovanie, pomoc v kuchyni a záhrade, pranie oblečenia či samoštúdium. Voľný čas si chlapci krátia basketbalovou loptou, zošitom zapísaným príkladmi, chytaním všemožných zvierat a rozprávaním príbehov.

            Žijem to, čo je dnes a práve v tejto chvíli. Človek nikdy dopredu nevie, čo sa bude diať, na čo sa pripraviť a čo nechať tak. Stále je tu niečo, čo ma prekvapí : ). Raz sa tu objaví autobus plný študentov, ktorí sa prídu zahrať s chlapcami, potom mi jeden z nich donesie do ruky chrobáka, zatiaľ čo ďalší predstiera, že je chorý, lebo minule niekto iný dostal sladký sirup na kašeľ : ). Sú to blázniví chlapci ulice, no mám ich rada. Oslovuje ma ich autentickosť, spontánnosť a úprimnosť. Stále sa tak veľa môžeme učiť od tých, ktorí toho majú neskonale menej ako my. A keď sme už pri tom, viacerí ste sa pýtali na druh pomoci…

            Keď pozriem do triedy, v ktorej bolo pred pár rokmi niekoľko funkčných počítačov, vidím len rozobraté RAM-ky s hŕbou plastov a káblov. Prejdem po centre a pridám sa k stolného futbalu. Hráme s polámanými postavičkami a vyberacími palicami. Museli sme si vymeniť triedu, lebo na našu polorozpadnutú tabuľu sa už nedalo nielen že písať, ale ani čítať z nej. To, v čom vidím zmysel, je podporiť misiu dobrovoľníka, miesto, v ktorom pôsobí alebo konkrétny projekt. Stále sa však najviac držím myšlienky, že program adopcie detí v Keni na diaľku je to, čo tu má pre nich najväčší význam.

Veci sú obmedzené svojou životnosťou, zatiaľ čo životy detí prinášajú nádej budúcnosti nielen pre nich samotných, ale i pre celú spoločnosť.

            Ak chceme (finančne) pomôcť, podporme jednotlivé dieťa v jeho vzdelaní. Dajme mu šancu študovať a dokončiť vzdelanie, čím má vyššiu pravdepodobnosť nájsť si prácu žiť život, ktorý má potenciál priniesť zmenu pre spoločnosť. Zároveň mi nedá vysloviť jedno veľké ďakujem všetkým, ktorí ste tak urobili alebo stále robíte. Má to zmysel a je neskutočne krásne byť svedkom toho, ako sa šíri láska prostredníctvom malých vecí, ktoré sú z perspektívy neba naozaj veľké : ).

            Prajem Vám krásny čas plný úsmevov v srdci, slnkom v tvári a pokojom v duši. Držte sa!

                                                                                                                                                     Vaša Veronka : )

 

Viac info o adopcii detí nájdete na: https://savio.sk/co-robime/adopcia-deti/ako-sa-zapojit2/

Ostatné príbehy a fotky z Lang´aty si môžete pozrieť a prečítať na mojom instagramovom profile @veronicka_3

<3

Môže sa Vám ešte páčiť...

2 komentáre

 1. Maria píše:

  Mila Veronka,
  Vdaka za zdielanie velmi zaujimavych skusenosti a zazitkov. Pacilo sa mi, ako si popisala aktivity s chlapcami. Mate to tam naozaj pestre. Mam pocit, ze mas uzasny dar trpezlivosti a dar rozdavania radosti inym. Prajem Ti vsetko dobre,
  Maria

  • Veronika píše:

   Ďakujem veľmi krásne, Mária, za milé slová. Neviem, ako sa to dá odhadovať na diaľku, no verím, že chlapci to cítia : ) Pekný čas prajem! ; )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *