Stále sa je čo učiť od tých, ktorých učíme
Robo Kucharík
Po dlhšej dobe sa ozývame z našej misie v Langate. Celkom to ujde lebo už sme tu doma. Chlapci sa zlepšujú a menia na nerozpoznanie, keď prišli z ulice. V posledných, povedzme 4 mesiacoch, sme zmenili stratégiu a chalani už nechodia k nám vo veľkých skupinách, ale pravidelne a v menších skupinkách. Majú tak aspoň ako-taký rešpekt a dobrý vzor zobratý z chlapcov, ktorí sú stále tu, ale tiež postupne odchádzajú do Kuwindy. Toto je podľa mňa super a sú oveľa skôr adaptovaní na zmenu. V triedach sme to ešte nevzdali a usilovne učíme ako byť ticho a ako prijať punishment za vyrušovanie.. Ej v jeden deň som bol tak vytočený, že som sa pýtal sám seba, prečo ten chalan je hlúpy a tvrdohlavec, a stále lezie na nervy a je drzý.. Neskôr večer mi chlapec Brighton hovorí „ak nie drzý, tvrdohlavý, a dotieravý k ľuďom, neprežiješ v meste.“ Robo you get it?.. To je pravda, no niekedy zabúdam. Niekedy sa snažím až príliš pochopiť našich chlapcov a kúsok po kúsku nachádzam odpovede. Čoraz viac si uvedomujem, ako sa chlapci menia, že tu pracuje iba Boh a my sme len jeho ruky. Takže naša prítomnosť, trpezlivosť a láska a dobrý príklad. Peknú návštevu sme dostali v júli. Prišli ku nám Betka so Štefanom a s nimi aj slanina, klobásky, sladkosti. Ten týždeň sme cestovali do Korru a Marsabitu. Tu v Korre som prvý krát zažil ticho ako v púšti, a síce v púšti to bolo. Ticho a pokoj a deti boli oveľa kľudnejšie.. Pýtal som sa prečo tieto deti neutekajú z domu a nesťažujú sa, že majú veľmi málo… častokrát za vodou kráčajú kilometre a každý deň to isté pod zuby.. „Lebo toho málo je len materiálneho“ ale láska v rodine a dobrá výchova to vyhráva, to má byť ten príklad, ktorý nanešťastie väčšina našich chlapcov nezažila vo svojich rodinách a teda ani v živote.
Tieto dni ráno vstávame skoršie o 6:30 potom sv. omša a raňajky. Potom 5 hodín školy denne, ktoré začínajú o 9am a končia o 1pm obedom. Poobede hry, futbal, artwork, práce okolo centra.. Aaa angličtina už ako slovenčina, taaakže niekedy chlapci sa musia obhajovať swahilčinou inému učiteľovi , keď nechcú trest zvyčajne vyhrávam a precvičia si tým písanie.. Radšej aj 100krát jednu vetu. Ale vedia mi to spočítať ..To je ale tajomstvo. Mesiace utekajú veľmi rýchlo a nechcem si ani pripomínať, že bude treba sa pomaly baliť. Takže som sa tu pekne udomácnil, kopec ľudí a friends zo všelikadiaľ a spolu s chlapcami a komunitou tvoria tento môj Africký domov. Baadaye.
A naša výprava so Štefanom a Betkou. Ďakujeme za podporu a túto úžasnú experience s vami v Korre.
Tibor Szalona
Od vedenia prišla správa. Prechádzame na nový systém záchrany chlapcov. Namiesto príchodu veľkej skupiny k nám budú chlapci prinášaní v menších číslach. Nový systém bol úspešný a pomaly nám pribúdali chlapci a v júli sme sa rozlúčili s poslednými chlapcami z prvej februárovej skupiny. Je september. Príchod poslednej skupiny v auguste bol šokujúci, keďže miesto chlapcov k nám zavítalo 15 mužov. Väčšina mala vyše osemnásť a aj výškou ma mnohí predbehli. A nielen to. Chlapci prišli priamo z policajnej cely. Neveštilo to nič dobré. V hlave sa mi prehrávali tie najhoršie možné scenáre. Vystrel som sa, pridal štipku humoru a sebavedomo som sa predstavil, aj keď neviem, či to malo v budúcnosti nejaký efekt na moju autoritu. Nesúď knihu podľa obalu je jedna z vecí ktoré som sa počas času stráveného v centre naučil. Z chlapcov, s ktorými som radšej nedržal očný kontakt sa stali poslušní, disciplinovaní kamaráti s dobrým humorom a tí, ktorí vyzerali na prvý pohľad neškodne, majú stále čosi holubom. Skupina sa celkovo prejavila ako úspešná. Zo 17 ušiel iba jeden. Koncom septembra sa ale budeme musieť znova rozlúčiť s niektorými chlapcami, ktorí sa pripoja k ostatným v Kuwinde. A s ich odchodom budeme očakávať príchod nových.
Držte nám palce. Asante