Radosti a strasti pri balení

Ahojte, 
už sme domka v Tanzánii v Mafinge. Ja Anežka, Peťa a Laura.
 
Cesta sem trvala vyše dvoch dní. Tá fyzická. Psychická začala prihlásením sa na ročnú prípravu. O nej vám viac napísala Peťa vo svojom blogu.
 
Na ročnú prípravu som sa prihlásila deň pred ukončením prihlasovania. Už dlhšie som vnímala, že by som chcela rok stráviť v službe druhým. Len som dlho nevedela na akom mieste. Takmer som sa stala dobrovoľníčkou pre inú organizáciu. No po rozhovore s minulou dobrovoľníčkou Monikou Tomaštíkovou, som sa rozhodla pre saleziánov. Vďaka Monika za tvoj príklad. 
 
Vo februári sme mali dať definitívne rozhodnutie, či na misie ideme alebo nie. Od prihlásenia som si bola istá, že pôjdem. No, keď prišlo na lámanie chleba, akosi všetko začalo byť v mojom živote komplikované. Do poslednej chvíle som nevedela, ako sa rozhodnem. Modlila som sa, aby bola vôľa Božia, nie moja. Veľmi mi pomohli priatelia zo spoločenstva, tiež sa za mňa modlili a stáli pri mne. Soňa, Ľuboš, Patrik, Baška, Marek a ďalší. Ešte raz Vám za všetko ďakujem. Kľačala som pred eucharistiou, modlila sa. Slzy na krajíčku a na perách nesmelé áno. Netušila som, čo sa zmení. Až doma som zistila. Misia začalo byť čoraz častejšie skloňované slovíčko u nás doma. Rodičia si začali zvykať, že na rok odídem. Ďakujem mami a tati, že ste tak odvážne prešli touto fázou. A najväčšia výzva bola pre mňa tentokrát nepochybovať o svojom rozhodnutí. V čom mi zasa pomohla moja duchovná sprievodkyňa. Ďakujem Veronika, že si bola pri mne. 
 
V júni sme dostali misijný krížik. Bola to pre mňa neobyčajne krásna udalosť. Prišli ma podporiť rodičia a kamaráti. Dostala som krížik, ktorý som už z krku nedala dole, iba vo veľmi špeciálnych prípadoch. Väčšinou som ho práve vtedy stratila. Našťastie som ho potom našla a tak je ešte stále u mňa. Každé ráno, keď som si ho nasadila mnou prebehli zimomriavky.
 

,,Kto chce ísť za mnou, nech vezme svoj kríž, zaprie sám seba a nasleduje ma.“

Lukáš 9, 23
Poznáš to?!
Chystáš sa urobiť dobrú vec. Pripravuješ sa, snažiš sa, čím skôr všetko vybaviť. A na poslednú chvíľu prídu okolnosti, ktoré ťa stopnú…
Presne toto sa mi stalo dva týždne pred odchodom. 
Celá moja rodina dostala covid s ťažším priebehom. Nevládala som sa baliť, nemohla som si vybavovať papiere na úradoch. Rozmýšľala som, či vôbec budem môcť odletieť. 
S dievčatami sme požiadali o víza, no tie nejako neprichádzali… Trénovala som si africký spôsob riešenia problémov: ,,Ono to nejako dopadne.“ A samozrejme opäť sme sa s celým spoločenstvom a mnohými ďalšími ľudmi modlili.
 
17.8. ma rodičia išli zaviesť do Bratislavy, vtedy som sa stala oficiálne dobrovoľníčka Savia. Pod Strečnom nám do cesty popadalo zopár kameňov. Následkom čoho, som si nestihla vybaviť výpis z registra trestov, ktorý mi jediný chýbal. Na druhý deň sme mali letieť. Stále sme nemali víza. Pomaly som sa zmierila s tým, že let odsunieme a začneme misiu na Slovensku. Víza prišli v neuveriteľnom čase, pol hodinku pred tým, ako sme sa mali stretnúť s dievčatami a Štefanom v kancelárii Savia, aby sme sa dohodli na ďalšom postupe. Božie náhodičky sa objavia, keď to najmenej čakáme.
18.8 sme si s Peťou privstali skôr, aby sme stihli omšu na Miletičke. Stretli sme sa s Jankou, bývalou dobrovoľníčkou. Po ceste na posledné slovenské raňajky som si vyzdvihla na prokuratúre výpis z registra trestov. A potom už čas začal bežať dvakrát rýchlejšie ako normálne.
 
Na záver by som chcela pripomenúť, čo sa mi osvedčilo. 
Za všetky veľké rozhodnutia vo svojom živote sa nezabudni modliť so spoločenstvom, kamarátmi, rodinou proste s niekým, neostávaj na to sám/a.
Duchovné vodcovstvo je rozhodne dobrý nápad.
Nosiť na krku stále krížik je super a odporúčam to každému kresťanovi. Neviem prečo som ho nenosila už skôr.
Postoj ,,Ono to nejako dopadne“ je fajn, hoci vyzerá pofiderne. Neboj sa ho využívať častejšie.
Kwa heri
Goodbye
Dovidenia

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *