ŠUKAR IDEA (krásne chvíle)

autorka článku, fotografií i videa: Maťa Ondrášová

V tejto situácii, ktorú nikto z nás nečakal sa nám misia trošku skomplikovala a možno aj úplne skončila. Máme v sebe neskutočne veľa dojmov, zážitkov, sklamaní. Je naozaj ťažké to nejako spísať do blogu. Uvedomenie si, že je tu možnosť, že sa už na L9 nebudeme môcť vrátiť vháňa do očí slzy ale zároveň pociťujem obrovskú vďačnosť za ten čas, ktorý sme tam strávili a za všetkých úžasných ľudí, ktorých sme mali možnosť spoznať.

Keď sa obzriem späť spomínam si na všetky pekné chvíle , ktoré sme tam zažili. Za toho polroka sme toho prežili naozaj veľa a každý jeden deň bol novým dobrodružstvom.

Chcela by som Vám nejako zhrnúť čo všetko sa udialo od posledného Petinho blogu ale je to dosť ťažké aby to nebolo príliš dlhé a zároveň aby to malo aj zmysel.

Pokúsim sa aspoň opísať niektoré dni, na ktoré mám veľmi pekné spomienky. napríklad Vianoce, ktoré sme sa obe rozhodli stráviť na L9 spolu so saleziánmi SDB a sestrami FMA. Celé doobedie sme mali postavený živý Betlehem, kde sa na miesto Panny Márie a sv. Jozefa mohli vystriedať aj decká. Najväčšou atrakciou však boli dve malé kozičky, ktoré zaujali naozaj každého.

  IMG_20191224_114838  IMG_20191224_145103

Po obede nás vzal otec Marián pozrieť sa do Mašličkova. Je to Osada ktorá sa nachádza hneď za sídliskom a bývajú tam tí najchudobnejší. Podmienky na bývanie sú veľmi zlé. V jednej malej chatrčke býva aj desať ľudí bez vody a elektriny. Cesta bola čisté blato bez akéhokoľvek chodníka. Otec Marián pozná jednu rodinu, ktorá tam býva a tak sme zamierili rovno k ich chatrčke. Pár dosiek popribíjaných k sebe prekryté igelitom. Rodina nás veľmi pekne prijala a hneď nás pozvala dnu. V jednej malej miestnosti s jednou väčšou posteľou a jednou skriňou býva 8 ľudí.IMG_20200113_171046_870

Z celej návštevy sme mali veľmi zmiešané pocity. Na jednej strane pocit beznádeje, že nemôžeme týmto ľuďom pomôcť a na strane druhej obdiv nad ich pozitívnym prístupom napriek situácií v ktorej sa nachádzajú. Bol to naozaj veľmi silný zážitok vidieť ľudí, ktorí musia žiť v takýchto podmienkach. Po návrate sme sa šli pripraviť na spoločnú večeru a dobaliť posledné darčeky. Večera prebiehala veľmi podobne ako u väčšiny ľudí. Po nej sme si zapálili prskavky a mohli sme si rozbaliť darčeky. Po skončení sme iba sedeli, hrali sa, rozprávali a spoločne sme čakali na polnočnú sv. omšu. Po Vianociach sme išli na pár dní domov a Silvestra sme opäť strávili s našimi dievčatami zo stretiek pre ktoré sme si pripravili zábavný program. O 17:00 bola sv. omša a následne bol program pre mladšie stretká. O 20:00 sme mali spoločnú večeru s deckami zo starších stretiek. Po večery bol krátky program pre starších. Bol to veľmi pekný večer plný súťaží a tancovania. Okolo 23:00 bola adorácia a následne museli ísť decká domov aby sa im niečo nestalo, keďže po minulé roky sa o polnoci vyhadzovali televízory, fľašky, chladničky a podobné predmety z okien. Tesne pred polnocou sme išli my pozrieť na ohňostroj priamo na L9 . Nikdy v živote som sa viac nebála petárd a podobnej pyrotechniky ako práve tu. Petardy lietali naozaj všade a aj malé deti ich púšťali, že ani nepozerali kde to letí. Búchalo to všade okolo nás a naozaj som len čakala kedy mi to buchne pri nohe. Našťastie sa nič vážne nestalo a koniec koncov sme prežili krásny Silvester.

Veci sa dostali do normálnu a opäť sme začali fungovať tak ako bežný týždeň: práčovňa, stretká, príprava na prvé sv. prijímanie, príprava na birmovku, čajovňa, družina, gitara, detský zbor, mentoring, sv. omše, adorácia. Každý deň bol viac menej podobný a predsa bol vždy niečím výnimočný. Napríklad keď mala Peťa narodeniny dievčatá z jej stretka jej napiekli tortu a pripravili jej krásne prekvapenie vyzdobením miestnosti, kde mávajú stretko a zaspievali jej pieseň. Bolo to naozaj krásne prekvapenie.

Decká na L9 sú naozaj výnimočné vo veľa veciach a áno majú trošku inú farbu pleti a niekedy majú iné zmýšľanie ale stále sú to ľudia rovnaký ako my všetci a aj keď ich emocionálna stránka je nevyspytateľná vedia dať najavo vďačnosť a radosť z vašej prítomnosti. Potreba objatia, pohladenia či pekného slova ich dokáže zmeniť na hotových „andílkov“. Niekedy sa naozaj až pozastavím nad ich všímavosťou a dobrotou srdca. To ako sa dokážu postarať o súrodenca bez frflania aIMG_20191224_121129j na úkor stretka či nejakej ich obľúbenej aktivity. Ich otvorenosť je úžasná aj keď to občas dokáže človeka zamrzieť. Ak to však dokážeme prijať a nebrať to príliš vážne môžeme z toho vyťažiť naozaj veľmi veľa.

Na Luniku sme si prešli naozaj všeličím. Napríklad nás hneď po dvoch týždňoch navštívili „kamošky“ menom blšky. Vtedy nám bolo povedané, že ak im chytíme na začiatku tak asi sa ich asi pravdepodobne nezbavíme počas celej misie. Správa, ktorá nás moc nepotešila, sa ale nestala a nasledujúce mesiace sme mali pokoj až do februára, kedy to opäť prišlo a my sme počítali nové štípance, ktoré sa pohybovali v dosť vysokých číslach. Štípance neskutočne svrbia a občas nám to prekážalo v pokojnom spánku. Pár krát aj naše vlasy navštívili „kamošky“ a potom všetkom aj keď sme občas boli už zúfalé a bol to naozaj des sme sa vždy upokojili vetou: „Stále lepšie ako malária„ a táto veta celkom fungovala a vždy nás rozosmiala a upokojila, že sme na tom stále dobre.

Keď sa rozhodnete ísť na misiu počítate naozaj so všeličím. Nerátate s tým, že to bude jednoduché skôr naopak pripravujete sa na tie najhoršie situácie. Myslím však, že môžem povedať za nás obe, že naša misia bola naozaj skvelá. Dokonca sme si uvedomili, že je pravda, keď sa hovorí, že dostaneš viac ako dáš. Kopec chvíľ strávených s našimi „romakmi“ nám navždy ostanú v našich srdciach a nikdy na ne nezabudneme.

Predtým ako som šla na Lunik som ani len netušila ako to tam vlastne vyzerá. Média Lunik vykreslia naozaj horšie ako to skutočne je a preto som si dovolila spraviť video pre lepšiu predstavivosť a možno aj zmenu názoru, že to tam naozaj nie je také zlé.

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *